Центр української культури та мистецтва: Альфонс Кулаковський "…звідти і звідси…" (Киев, до 11 окт)


Альфонс Кулаковський створив близько шести тисяч картин, які малював протягом кількох десятків років в Алма-Аті, Самарі, Москві, у Вармії та Мазурах. Чудовий колорист, він виставлявся у багатьох країнах світу – одна з наймасштабніших експозицій була представлена 2009 року у Брюсселі. Побачені у різних куточках світу краєвиди, такі далекі і відмінні від рідних, перенесені на полотно, завдяки Кулаковському стають надзвичайно близькими. Кулаковський сприймав їх міццю своєї душі, силою уяви. 

На полотні перед нами з’являється пейзаж строгий, чистий, соковито барвистий, реалістичний, як з матриці Господа Бога, а тому дивовижний. Митець не прикрашає, не пояснює, не описує, не коментує – залишає це глядачу. Фрагменти сільського обійстя чи будинку, силует на польовій дорозі чи речі щоденного вжитку – усе це щире і правдиве. Адже, як вважає Кулаковський, «немає нічого більш мистецького, ніж любов до природи». 

На долю Альфонса Кулаковського випало стільки випробувань, що вони, здавалось би, могли зламати найстійкішу людину. Народився художник 1927 року поблизу Бердичева, але вже за кілька років разом з батьками був засланий до Сибіру. У 17 років втік до Казахстану. Саме там, в Алма-Аті, Кулаковський вчився живопису. 

Більша частина його життя минула в Казахстані та Росії. Лише 1999 року Альфонсові вдалося на постійно оселитися у Польщі, у Вармії та Мазурах. Як зізнається сам майстер, він народився... кілька разів. Уперше – це був його прихід на світ, чого не пам’ятає; вдруге – коли в костелі в Бердичеві почув звук органу, що пробудило в ньому душу вразливої людини, втретє – коли побачив намальований на швидку руку ескіз вулички з домами – і зрозумів, що з допомогою картини можна відображувати реальність – в той момент власне став художником. І нарешті четверте народження, майже 83-ох річного погорільця, який після втрати у вогні всього свого нажитого до цього часу добра, починав нове життя, в тому числі, а може передовсім, життя художнє. 

З 27 вересня до 11 жовтня у Центрі української культури та мистецтва будуть презентовані 44 живописних полотна майстра. Ця виставка стане першим поверненням художника до рідного краю.ArtExpoUA