Киев, НХМУ - Товариство незалежних, виставковий проект українських художників-авангардистів початку ХХ сторіччя «Товариство незалежних» (31 окт - 1 дек)


Національний художній музей України. Проект «Товариство незалежних» – це повернення унікальної художньої збірки, яка була вивезена з України одеситом Яковом Переменом в 1919 році. Та завдяки пристрасті мистецтвознавців і колекціонерів вона отримала шанс на нове життя: навесні 2010 р. частина колишньої колекції Перемена (86 творів живопису і графіки) була виставлена на аукціоні Sotheby’s і придбана київським фондом «Український авангард». Перша презентація колекції відбулася в Нью-Йорку (США) у 2012 році. Тепер її побачить український глядач у стінах НХМУ. 

Одеське об’єднання молодих художників «Товариство незалежних» на початку ХХ сторіччя здійснило переворот у мистецькому світі. Теофіл Фраєрман, Амшей Нюренберг, Ісаак Малік, Михайло Гершенфельд, Ізраїль Мексін, Сигізмунд Олесевич, Сандро Фазіні – послідовники Сезанна і Матісса, кубістів і фовістів, одними з перших осягнули форми і грані авангардних напрямів мистецтва і склали гідну опозицію традиційному живопису «Товариства південноросійських художників».

На думку директора музею Марії Задорожної, «…без одеського «Товариства незалежних» уявлення про культурне життя України початку ХХ століття було б неповним. Картини, пронизані життям, чуттєвістю, свободою, були придбані колекціонером, громадським діячем Яковом Переменом й вивезені у Палестину, подалі від знищення і переслідувань. Так Перемен не просто врятував твори своїх талановитих сучасників, перших українських авангардистів. Він створив колекцію, що свідчила про європейський рух у мистецькому житті України».

Проект «Товариство незалежних» здійснено за підтримки Посольства Держави Ізраїль в Україні та присвячено 65-річчю Незалежності Держави Ізраїль.

ArtExpoUA